Měsíček lékařský

Sušený květměsíčku lékařského se v tinkturách či mastích používá při léčbě infekcí, popálenin i hojení různých ran již od 12. století. Tato antivirová bylina obsahuje velké množství flavonoidů, které jsou vlastně rostlinnými antioxidanty - chrání buňky před poškozením volnými radikály a také bojují proti virům, bakteriím a proti zánětu. Podle lékařského centra Univerzity v Marylandu se někdy používají ušní kapky obsahující měsíček lékařský k léčbě ušní infekce u dětí (vědecké studie nenalezly žádné vedlejší účinky).

Proč se doporučuje:

  • zvyšuje přirozenou obranyschopnost

  • podporuje normální funkci jater a střev

  • podporuje normální funkci dýchacího systému

  • pomáhá při hojení ran a vředů

  • působí jako přirozený antioxidant

    Stejně jako v případě mnoha dalších rostlin, má i měsíček lékařský zajímavé léčivé účinky, a to navíc bez jakýchkoli známých vedlejších vlivů na organismus. Působení je samozřejmě odvislé od toho, jakým způsobem jej budete používat. Níže uvedeme tři varianty.

    • Čaj z měsíčku lékařského. Vhodný je především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením (stimuluje např. činnost žlučníku) anebo při bolestivé menstruaci. Podpůrný může být také při nádorových onemocněních.
    • Mast z měsíčku lékařského. Vyráběna je smícháním nasekaných částí rostliny s vepřovým sádlem či rostlinným tukem. Přikládání masti působí kladně na jizvy (včetně těch pooperačních) či křečové žíly, ale také na různé záněty, spáleniny, omrzliny, vředy, hemeroidy, akné, plísně apod.
    • Tinktura z měsíčku lékařského. Stačí přidat hrst květů do cca 1 litru pálenky a nechat vylouhovat v teplém prostředí. Použití je buď vnitřní, kdy má tinktura podobné účinky jako čaj, anebo zevní. V tomto případě je účinná při léčbě ran i pohmožděnin a pro úlevu namožených svalů.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky